021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cine sunt!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Eu va multumesc dragilor pentru ca ati scris la mine acasa.Cum nu am avut vreme sa mai dau pe aici,mi-ati tinut activata casuta,ceea ce este minunat.
Freedom,iaca-ta ca intram in Postul Pastelui si rugaciunea Sf.Efrem Sirul se potriveste manusa acestei perioade.Si este absolut binevenita in adictia noastra,pentru ca am sentimentul ca se pliaza bine pe Pasi.Recuperarea adevarata din alcoolism inseamna de fapt o schimbare profunda interioara,iar,din punctul meu de vedere,asta se poate numai cu ajutorul lui Dumnezeu.Cerandu-I ajutorul si facandu-ne partea noastra cu curaj si onestitate putem sa avem viata decenta la care am tot tanjit atata amar de vreme.
Cat despre vampirizarea energetica..fii pe pace.Toti avem tendinta de a impartasi bucuria noastra din recuperare,de a arata cum,cat si de ce sa faca ceilalti pasii facuti de noi.E firesc sa fie asa insa pe parcurs invatam despre noi si despre ceilalti cum sa fim eficienti cu adevarat ,cum sa ne temperam proiectiile despre cei pe care speram sa-i ajutam si alte multe.Fiecare are ritmul sau,dimensiunea sa,dorinta sa de recuperare.Oricum ceea ce faci tu are succes,mai devreme sau mai tarziu,samanta a fost pusa,depinde de calitatea pamantului ca ea sa germineze repede,mai greu,sau niciodata.Cert e ca tu iti face partea bine si-ti multumesc din suflet pentru abstinenta mea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de freedom »

Uita-te si tu Spartacus, ce interpretare frumoasa:
http://www.crestinortodox.ro/paste/post ... 87976.html

1 trandavia este deprimarea
2 grija de multe este deznadejdea
3 iubirea de stapanire este controlul si vampirismul
4 vorbirea in desert este cuvantul care otraveste in loc sa zideasca
1 duce spre 2, 2 duce spre 3, iar 4 duce spre 1,2, si 3.

Dar mai e si reversul medaliei, adica :
1. curatia este plinatatea intelepciunii
2 smerenia este biruinta adevarului in noi
3 rabdarea este respectul infinit
4 dragostea este dar al lui Dumnezeu
1 duce spre 2, 1 si 2 duc spre 3, iar 4 este contopirea cu bucuria insasi, firesc.

Da, si eu simt la fel, ca Rugaciunea Sf. Efrem Sirul este sustinatoare in recuperarea din adictii, prin curatarea omului impovarat de tartru emotional si restaurarea omului initial, al omului viu, conform Marelui Plan.

Cu drag,
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Multumesc Free pentru articolul cu interpretarea rugaciunii Sf.Efrem.Ma bucur ca in acest post am iarasi prilejul de a medita la toate aceste aspecte.Fiecare cuvintel din rugaciune este o provocare si-un indemn la schimbare.Insa aceasta nu e posibila fara ajutorul lui Dumnezeu,de aceea Il chem ca sprijin in acest demers terapeutic.Condamnati fiind la iluminare,la sens inalt,aceasta rugaciune,alaturi de cea a seninatatii,sau cea de la pasul 11,ne ajuta sa avem o mai profunda intelegere a acestui minunat dar care este viata in abstinenta.
Va doresc tuturor o sambata insorita si traita frumos!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cine sunt!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Gladi si multumesc si eu Free pentru aceasta intrepretare , Rucaciunea Sf. Efrem Sirul imi place oricum foarte mult si acum chiar este perioada ei , in postul mare . O mai copii o data :
"Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie. Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie, robului Tau. Asa Doamne, imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad gresalele mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin."
O Duminica linistita tuturora !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de freedom »

"Calea pocaintei senine" s-a intitulat conferinta sustinuta joi de pr.prof. Constantin Necula de la Sibiu. Evident ca m-am gandit la tine, Spartacus ! Si evident ca te-am luat cu mine la conferinta. Iar daca din cauza conexiunii sau a frecventei mele mai batranicioase n-ai prins fiecare vorbulita, iata si inregistrarea, ca sa-ti completezi zenul :zambetoi:
https://www.youtube.com/watch?v=ECTsSryZRNc
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Multumesc Freedom!Parintele Necula m-a cucerit de ceva timp si mereu imi fac vreme sa-l urmaresc pe internet de pe unde conferentiaza.Mi-am propus(si cu siguranta asa se va si intampla)sa particip la o cuvantare de-a lui in aceasta viata.Este poate cel mai carismatic si mai autentic apologet al Ortodoxiei din ultimii ani si are darul de sus al cuvantului.Iti sunt recunoscator ca m-ai luat cu tine,asa cum o faci de obicei si ma bucur ca stfel de lucruri se intampla.Te imbratisez!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de Relus »

Mi ai lipsit suflet drag.
Oricum,si in lipsa ta ,s a vorbit de tine(de bine dragul meu,diar de bine).
Iti doresc o zi plina de lumina si pace sufleteasca.
Cu drag.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de styx »

Subscriu la cele spuse de Relus!
Asa e te-am barfit :limba: de bine! :hug:

Zi frumoasa !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cine sunt!

Mesaj de Gladiator73 »

Multumesc Relus si Styx pentru cuvintele calde(si mai ales pentru buna energie din spatele lor).Chiar daca fizic nu am fost cu voi,mintea si sufletul erau acolo,asa ca,intr-un fel,v-am fost alaturi.Va imbratisez si va doresc o zi minunata!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cine sunt!

Mesaj de freedom »

Gladiator73 scrie:Chiar daca fizic nu am fost cu voi,mintea si sufletul erau acolo,asa ca,intr-un fel,v-am fost alaturi.
Ai fost, copile ! Ai fost ! Doar te car cu mine la toate evenimentele, fie ca-ti place, fie ca nu :lol: .
Apropos de citatul din Domnia Ta, cu care mi-am condimentat o marturisire la Conferinta, nu uita ca esti "condamnat la iluminare" si tu.
Si ca un codependent veritabil ce ma aflu, revin la a te trage de manecuta cu intrebarea: ai sunat-o pe bunicuta aceea draguta de la Cluj ? :cuminte:
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns