021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: buna

Mesaj de CRISS99 »

Draga mea,iti inteleg disperarea si supararea.Am fost in situatia ta,in casa parintilor mei,apoi in timp,am ajuns eu in aceasta situatie.Ceea ce este important pentru tine si mama ta acum,este asa cum ti s-a scris sa aveti grija de voi prin metodele descrise.
Sa il internati la un spital de nebuni,poate la unul cu oameni cu probleme cu alcoolul,deoarece exista sectii.Dar ...si aici trebuie sa isi doreasca.
Eu iti doresc multa rabdare si mult curaj.Precum descrii sarbatorile,asa le aveam si eu....
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: buna

Mesaj de Relus »

Daca este alcoolic asta nu inseamna ca este si nebun.
Este o varianta foarte buna,aceea de al interna intr -un spital cu sectie psihiatrica de specialitate(alcoolici,drog).daca este agitat si are mintea incetosata,limpezirea mintii se dovedeste a fi importanta inainte de a i se oferi o varinta de terapie prin programul AA.
Dupa multi ani de experienta,nimic nu a contribuit la reabilitarea unui alcoolic,mai mult decat programul celor 12 pasi.
Noi,alcoolicii aflati in abstinenta vrem,ne straduim sa facem pasul 12 prin care sa ne ajutam unii pe altii
ESte greu ,dar nu imposibil,incearca sa l internati la Bucuresti la spitalul obregia,veti gasi pavilionul 7,cauti grupul AA,din incinta spitalului si poate o forta superiora lui il va trezi la cele pamantesti.
Boala ta,a mamei tale este la fel de grava si perversa ca si a noastra,a lui.
Incerca sa schimbi ceva in atitudinea ta,si poate asa vor aparea schimbari in viata voastra.
Cauta sa ramaii cat mai mult aproape de noi,incearca sa intelegii ce se intampla cu noi,cu mintea unui fost si actual alcoolic
ai nevoie de noi cum si noi avem nevoie de tine
citeste si trage concluzii.
sigur vei reusi dar nu poti de unul singur
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna

Mesaj de asido1973 »

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna

Mesaj de asido1973 »

Cu speranţa că anul nou va fi mai bun decât bătrânul 2013, îţi trimit o mie de urări de bine însoţite de îmbrăţişări şi îţi urez un AN NOU FERICIT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
oaana
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 13 Dec 2013, 00:15

Re: buna

Mesaj de oaana »

oaana scrie:Ne-am tot gandit daca sa il internam sau nu? Sa il internam la spitalul de nebuni,pentru ca el si-a pierdut si mintile odata cu bautul lui. Alta solutie in acest moment nu vad.
oaana
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 13 Dec 2013, 00:15

Re: buna

Mesaj de oaana »

Ahhhh,nu il pot intelege,a fost la un medic i.a interzis sa mai bea,el daca i.a doar o gura de bere gata deja este bear,are probleme destul de grave,cred ca,creierul lui este atrofiat. VA DORESC SA PUTETI TRECE CU BINE PESTE ACEST HOP SI SA REUSITI SA II PASTRATI PE CEI DRAGI LANGA VOI
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna,nu prea inteleg.Ce fel de medic?Poti sa scrii mai mult?Cine l-a consultat?
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: buna

Mesaj de sorel »

:salutare: La multi ani Oana! :hug:
oaana
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 13 Dec 2013, 00:15

Re: buna

Mesaj de oaana »

Multumesc pt urari,va pup dragilor
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: buna

Mesaj de ghita1999 »

Buna Oaana!
Ne poti spune mai multe despre situatia in care te afli?
Scrie răspuns