021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cafeneaua lu' Styx

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Ok Power girl, tu stii mai bine ce si cum, Stiu ca si Aliat avea un grup de gen, nu stiu daca mai se tine ca am pierdut legatura cu ei din 2018 cand am plecat din tara. Cred ca te-ar putea informa cineva de la ei daca te intereseaza, ce tin minte este ca se tinea de obicei martea seara, dar cum spuneam au trecut ceva ani. In alta ordine de idei, multi alcoolici vorbesc f mult nu numai femeile, si da, la AA daca esti sub influenta nu ai voie sa vorbesti pana nu se termina sedinta, dupa acea nu e o problema, nu am fost acolo deci e imposibil sa-mi dau cu parerea. Eu am tot spus pe aici, ideea nu e de a te afilia unui grup anume ci de a gasi ceva, nu conteaza ce, care sa te ajute sa-ti mentii abstinenta cel putin pana reusesti asta de (aproape) unul singur. Unii chiar au reusit singuri, nu cunosc multi, dar stiu cativa, eu nu fac parte dintre ei, la mine a fost o combinatie de Aliat-AA, apoi AA in C-ta, apoi grup de adictii mixte in C-ta, apoi Aliat-AA in Bucuresti(in 2016 m-am mutat in Voluntari), apoi dupa ce am plecat din tara mai mult online pe InTheRooms, apoi cumva mi-am gasit linistea si pacea si nu am prea mai intrat nici online, insa mai tin legatura telefonic sau video cu cativa prieteni buni din AA din tara. In rezumat am facut ceva ce mi-a fost bine si care ma ajuta si in prezent, practic despre asta e vorba, de a gasi acel ceva cu care sa te impaci, sa nu simti ca este o corvoada facand acel ceva, atfle mai bine nu il faci. Daca maine nu m-as mai simti ata de bine in abstinenta as bea fara sa cer acordul nimanui, dar ma simt al naibii de bine chiar si cand nu e totul numai lapte si miere, si crede-ma ca in ultimii 2 ani am avut tot felul de necazuri dar nu m-am gandit o clipa sa beau, sa ma reapuc de fumat, da, asta am facut-o dar nu de baut. Nu sunt in mintea nimanui sa stiu ce anume l-ar putea ajuta sa renunte la baut, dar, daca cineva doreste cu adevarat sa se lase, sunt convins ca intr-un fel sau altul va reusi, mai devrenme sau mai tarziu.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Aliata »

Styx, nu te cunosc, dar esti unul dintre putinii oameni de aici care inspira incredere.
Multumesc mult pentru tot ce mi-ai scris de-a lungul timpului si pentru suport.
Esti un om bun, consider ca abstinenta ta e senina, chiar daca cateodata mai mergi cu turma:).
Te imbratisez cu drag si sunt convinsa ca o sa ne auzim cu bine!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Aliata scrie:...sunt convinsa ca o sa ne auzim cu bine!
Same here!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Anthony Hopkins, 47 de ani de când a renunțat la alcool: „Într-o lume plină de ură, fiți blânzi cu voi!“

"Vreau să le urez tuturor "La Mulți Ani" și de asemenea să spun că sărbătoresc 47 de ani de când nu am mai băut. Acesta este un mesaj care se dorește a fi plin de speranță. Sunt un alcoolic recuperat. Știu că mulți oameni se luptă cu asta. Într-o lume plină de ură și care nu acceptă compromisuri, o lume în care copiii sunt agresați, vă spun să fiți blânzi cu voi. Stați departe de cercurile formate din oameni toxici dacă vă jignesc. Trăiți-vă viața! Fiți mândri de viața voastră. Nu lăsați pe nimeni să vă pună la pământ. Sărbătorește-te pe tine așa cum fac și eu deși nu știu nimic. Vă iubesc pe toți", a spus vedeta de la Hollywood în mesajul său de Anul Nou către toți fanii.

https://adevarul.ro/showbiz/film/anthon ... 31499.html
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de Vbc »

Foarte frumos ,adevărat și motivant este mesajul!
Se menține bine pt varsta care o are.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de tudor »

styx scrie:Anthony Hopkins, 47 de ani de când a renunțat la alcool: „Într-o lume plină de ură, fiți blânzi cu voi!“

"Vreau să le urez tuturor "La Mulți Ani" și de asemenea să spun că sărbătoresc 47 de ani de când nu am mai băut. Acesta este un mesaj care se dorește a fi plin de speranță. Sunt un alcoolic recuperat. Știu că mulți oameni se luptă cu asta. Într-o lume plină de ură și care nu acceptă compromisuri, o lume în care copiii sunt agresați, vă spun să fiți blânzi cu voi. Stați departe de cercurile formate din oameni toxici dacă vă jignesc. Trăiți-vă viața! Fiți mândri de viața voastră. Nu lăsați pe nimeni să vă pună la pământ. Sărbătorește-te pe tine așa cum fac și eu deși nu știu nimic. Vă iubesc pe toți", a spus vedeta de la Hollywood în mesajul său de Anul Nou către toți fanii.

https://adevarul.ro/showbiz/film/anthon ... 31499.html
Mulțumesc, Stix!
La multi ani tuturor și Abstinență senină !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salutare tuturor!
Am preluat mesajul acesta de pe pagina unui prieten(alcoolic în recuperare) care împreună cu alți oameni inimoși a deschis un centru de recuperare in TG. Mureș, și nu, nu îi fac reclamă doar mi-au placut întrebările si răspunsurile la ele, cumva mă regăsesc in unele răspunsuri...

„Temă comună, redundantă, dar foarte dificilă, la una din întâlnirile Grupului Centrului de Recuperare din Adicţii Bastion Târgu-Mureş.
Dependenţi, codependenţi, voluntari, un psiholog clinician, o psihoterapeută, un preot şi un pastor am căutat RĂSPUNSURILE la ÎNTREBĂRILE pe care şi le pun de peste 90 de ani specialişti din întreaga lume:
Î.1. De ce unii dependenţi acceptă să intre în recuperare şi îşi recâştigă viaţa, iar alţii nici nu se gândesc să o facă?
Î.2. De ce recad mulţi dependenţi, la câteva luni după ieşirea din terapia rezidenţială sau în timpul terapiei ambulatorii?
Î.3. De ce, contrar unor raportări umflate, rata de succes în recuperarea din adicţii este una foarte mică, deşi eforturile specialiştilor sunt istovitoare?
Î.4. De ce, deşi toţi dependenţii sunt conştienţi de asta, îşi continuă comportamentul de oligofreni, făcându-şi rău în cunoştinţă de cauză?


R: Traume din copilărie neconfruntate,rezistenţa la schimbare,ancorele zonei de confort,imaturitate emoţională,lipsa centrelor de recuperare/dezintoxicare/dezalcolizare,stres cronic,ruşine-vinovăţie-resentimente,hedonism,obişnuinţa (consumului) ca o a doua natură,egocentrism,personalitate narcisică,spirit rebel nepotolit,piedici în cogniţie,anturaj toxic,sentimentul ratării,oboseală cronică şi plictiseală,insomnii sau deficienţe majore în nutriţie, lipsa obiectivelor personale,sărăcie lucie la orizont,număr infim de profesionişti specializaţi în adicţii,dezechilibre spirituale,tulburări psihiatrice grave diagnosticate,model cultural naţional bazat pe stigmă şi ignoranţăş.a.m.d....

Foarte probabil, RĂSPUNSURILE corecte sunt egale cu numărul dependenţilor.


A căuta un singur răspuns şi un singur tipar de terapie valabil pentru toţi, absolut toţi dependenţii, mi se pare superficial, neproductiv sau cel puţin greşit.Mai mult, mi se pare că cineva NU A ÎNŢELES ÎNTREBĂRILE.

Zile senine să avem!
P.S. Sublinierile îmi aparțin.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de ctl »

styx scrie: Î.4. De ce, deşi toţi dependenţii sunt conştienţi de asta, îşi continuă comportamentul de oligofreni, făcându-şi rău în cunoştinţă de cauză?[/b]
Multumesc de mesaj, Styx, doar ca chestia asta de mai sus ma zgarie pe creier. Nu suna mai bine "De ce, deşi toţi dependenţii sunt conştienţi de asta, continuă sa isi faca rău în cunoştinţă de cauză?" Dar poate ca folosind "oligofren" se tranmite mesajul mai bine la majoritatea cititorilor.
Eu cred ca foarte multi consuma ca nu gasesc viata ok, sa evite depresia. Dupa mine, chiar si betivul satului e un non-conformist, iar asta nu implica un IQ redus ... parerea mea. Sanatate si un weekend senin!

oligofrenie
1. Stare patologică caracterizată prin rămânerea în urmă a dezvoltării facultăților psihice ca urmare a unor suferințe cerebrale, survenite în perioada intrauterină, în cursul nașterii sau în perioada copilăriei.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Salut Cata,
da si pe mine m-a deranjat cuvantul respectiv dar am preluat mesajul exact cum a fost scris. Oricum îi voi transite un mesaj privitor la acest cuvânt prietenului meu.
Fiecare consumă ca să evite ceva, cel mai adesea ca si în cazul meu, realitatea. Dar cum spunea si în mesaj „Foarte probabil, RĂSPUNSURILE corecte sunt egale cu numărul dependenţilor.”
Weekend senin si multă sănătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cafeneaua lu' Styx

Mesaj de styx »

Cata, iti redau raspunsul amicului respectiv după ce i-am transmis ”părerea unui forumist”:

”Mulțumesc, ...
Are dreptate și omul.
M-am uitat pe definițiile oligofreniei înainte de a posta, desigur.
Baiul e că eu chiar cred asta: deși nu suntem, ne comportăm ca oligofrenii. Puteam să formulez mai bine.”

Toate cele bune!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns