021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!😊
Aoleeu ce urat, nu a raspuns nimeni (inclusiv eu)!🤓

Multumim frumos Vbc ca te-ai gandit si la noi!
O primavara frumoasa mereu in suflet sa ai iti doresc si eu, cu drag!
Cum esti?Nu te intreb din curiozitate si chiar imi pasa sa stiu.
Azi eu mi-am propus sa nu beau si ma voi tine de cuvant, tu?

PS Cu liniste si pace si singur sa stii este extrem de greu sa reusesti(cel putin asa a fost pt mine)...🤔
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt răspuns.. cum sa fiu...am mai băut ce-i drept, și azi. :(
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de primavara »

Buna dimineata Vbc si n-are rost sa spun ca-mi pare rau pt ca desigur si tu regreti!Apreciez sinceritatea ta.
Nimeni nu te poate ajuta pana nu hotarasti tu sa te ajuti intai si daca tie iti va fi bine le va fi bine tuturor celor din jurul tau(asta am concluzionat eu pt mine) si m-am agatat de orice sansa, aici fiind vorba despre Forum si toti prietenii de pe el pentru mine si scriam si intrebam si-mi raspundeam tot eu daca nu primeam raspunsuri imediat cu toate ca realizam ca eram f enerevanta uneori.Am avut sperante, am ras, am plans, m-am certat, m-am impacat aici dar nu m-am lasat si bine am facut pt tot ca acum macar in ceea ce priveste abstinenta sunt ok si nu uit niciodata de problema mea.
Ce sa zic, iti dororesc sincer si din suflet sa-ti fie si tie bine!🙏💖🍀

PS Apropos, nu vrei tu sa nu-ti mai faci norocul singur si sa-l lasi pe DD sa te ajute...?🤔
Un weekend linistit sa ai!💖🍀
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de joystick »

Hia sa mai scriu si eu. Nici eu nu sunt bine. Nu am ajuns la echilibruld e care zice Tudor. Si parca lucrurile mai tare se strica decat se imbunatatesc. Am devenit dependent de Cola....am ajuns sa beau iar cantitati mari (fara zahar). Macar nu ma ingras. Am luat cateva kg in plus totusi (nu am devenit supraponderal).
Azi nu beau cola. E la fel de greu ca si la alcool...Nu exista mai putin. Exista doar...de loc.
Apa nu ma ajuta, efectiv nu ma atrage si stiu ca nu e bine. Cred ca voi face tot posibilul sa beau bauturi vegetale desi au calorii. Daca seara beau 0.5 litri o sa fiu in grafic. Si daca beau un litru, ajung la 250 calorii, deci ca si cum as bea o bere.

Cu berea fara alcool m-am certat rau de tot. Poate cand mai merg intr-un bar mai beau una de 0.33 dar nu ma atrage. Spun cu mana pe inima ca fara berea fara alcool nu reuseam sa renunt la alcool.

@VBC, oricand vrei sa scrii eu sunt aici sa citesc/raspund. Chiar si in privat. Azi ma simt puternic dpdv consum alcool. Nu ma vad consumand ptr ca m-ar deprina enorm. Nu am nevoie de el. Am nevoie doar sa beau. Orice...insa exclus alcool si cat de curand cola. trebuie sa ma adun.
Maine bag in beci concentratul....nu il arunc ptr ca asta ma va criza. Trebuie sa stiu ca am, dar sa nu il vad mereu. Daca reusesc o saptamana...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de tudor »

Salutare, Joystick!
Bună ziua tuturor celor care citiți acest forum!
Joystick, te înțeleg cu Coca-Cola+sucuri, pentru că și eu am renunțat mai greu la sucurile carbogazoase. Am fost norocos sa nu îmi placă Coca cola nici când beam alcool și nici în abstinență.
Pepsi am băut " înainte " când îl adăugăm la alcool iar acum beau foarte rar cate un pahar cu Pepsi.Imi plăceau sucurile carbogazoase acrișoare.
Am renunțat întâi pe rând la sucurile carbogazoase și am rămas cu apă minerală carbogazoasă și la care am renunțat "adăugând" zeamă de lămâie proaspătă la paharul cu apa plata.
In consum faceam mișto de cei care la masă la restaurant beau apă plată cu lămâie fără să aibă cheile de la mașină lângă pahar. 🙂
Am învățat în abstinență să mă cunosc, să pun pe primul plan abstinența, să îmi "exersez"hobby-urile, (citit, plimbat cu bicicleta, fotografiatul , urmărit documentare ) să practic exerciții fizice zilnice, când sunt singur iar cu familia sa avem macar săptămânal activități comune. Toate acestea sunt promisiunile vieții în abstinență.
Dar nimic nu se schimbă dacă nimic nu schimba cel care renunță la alcool.
Când eram în consum eram mereu in depresie și dădeam vina pe alții pentru alegerile proaste, pentru stările mele proaste.
Se numește Sindromul VSDM. Adică VAI SĂRMANUL DE MINE.
Acum când ceva sau cineva nu îmi place mă uit în interiorul meu și ce anume deranjează.
Nu mergea la începutul abstinenței melfără să ies din zona de confort, fără exercițiu dar acum este ceva normal și asta datorită programului AA.
Am învățat să îmi enumăr binecuvântările și asta luminează și cea mai "înnorată" zi.
Mă bucur pentru că ați scris pe aici.
Eu sunt mereu prezent dar nu îmi place sa scriu "de unul singur"
Toate cele bune vă urez și abstinență senină senină celor care și-o doresc.
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    joystick
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 418
    Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
    Zile de abstinență: 13,12,2021

    Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

    Mesaj de joystick »

    Salut Tudor,

    Mersi pentru raspuns. Da, trebuie sa gasesc ceva cu ce sa inlocuiesc dracia asta de cola. Oricum, vad ca in ultimele zile incep sa nu mai simt nevoia sa beau toata sticla seara (de 0.9). Nu ma bucur ca am ami baut una de 0.5 azi...deci tot la un 0.9 am ajuns dar...oricum, ma bucur. Efectiv nu mi-a mai trebuit. Si se intampla din ce in ce mai des.
    La berea fara alcool asa am renuntat...fara niciun efort. bauturile din plante ma ajuta desi au calorii (le trec la neglijabile).

    Personal, de cand m-am lasat de alcool cred ca am progresat mult. Am citit mult, m-am documentat. Si sunt la inceputul drumului.

    Weekend placut va doresc.
    joystick
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 418
    Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
    Zile de abstinență: 13,12,2021

    Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

    Mesaj de joystick »

    Azi a fost prima zi din procesul de renuntare la a 2a dependenta. A fost greu. Nu mai am motivatia aia data de medic... Deși stiu ca nu îmi face bine.

    Merg pe ideea lui tudor... Apa cu bule în care pun lamaine. E greu ca merg în paralel și cu o reducere grastica de zahar și carbo nesanatosi. Asa cum ziceam, nu sunt supraponderal cf IMC dar nu mai am mult. Cateva kg...

    Mi-am propus sa dau jos vreo....4. Asa voi ajunge unde îmi doresc. Smecheria e sa le mențin. Am pus cateva de când am renunțat la alcool dar nu de speriat. Sunt oricum cu vreo 14 sub maximul avut.

    O zi usoara.
    joystick
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 418
    Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
    Zile de abstinență: 13,12,2021

    Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

    Mesaj de joystick »

    Inca o zi... Am 2 in total.
    Azi mai putina apa cu lamaie... Bahtura de soia, o cana cu lapte...Mai bine parca.

    LE: De ce nu scriu eu pe topicul meu?
    Poate doreste un admin sa mute postarile mele.
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

    Mesaj de tudor »

    joystick scrie: 24 Mar 2024, 23:59 Inca o zi... Am 2 in total.
    Azi mai putina apa cu lamaie... Bahtura de soia, o cana cu lapte...Mai bine parca.

    LE: De ce nu scriu eu pe topicul meu?
    Poate doreste un admin sa mute postarile mele.
    👍👋👍👋 Felicitari ! keep going !
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Vbc
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 1685
    Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

    Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

    Mesaj de Vbc »

    joystick scrie: 24 Mar 2024, 23:59 Inca o zi... Am 2 in total.
    Azi mai putina apa cu lamaie... Bahtura de soia, o cana cu lapte...Mai bine parca.

    LE: De ce nu scriu eu pe topicul meu?
    Poate doreste un admin sa mute postarile mele.


    Apa plata cu lămâie cred ca este indicata. Eu nu am probleme cu consumul de cola ,cofeina în general.
    Am reușit sa nu mai fumez în 2024, ultima oara am fumat pe 31.12.2023.
    Problema grava la mine este alcoolul....:(
    De ce ar muta adminul postările tale?
    Poți sa scrii aici, nu am nici cea mai mica problema, Joystick:)
    Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
    Scrie răspuns