021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata24 »

Ai scos fix ce nu trebuia...
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata24 »

https://youtu.be/xR126-rJiW8

O recomandare de film:)
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt recomandare!
:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de joystick »

Aliata24 scrie:Ai scos fix ce nu trebuia...
Oare? Tot ce pot sa spun este ca nu știu. Dar îți pot spune un lucru: sunt fericiți cei ce cred pentru ca au un reazem, o alinare. Discuția este ampla și nu e locul potrivit. Mai mult, desi nu cred în dumnezeul asta pe care și-l imaginează majoritatea dintre noi, sunt sigur de un lucru. Ne este IMPOSIBIL sa știm ce este, ce face acea "putere superioara".
Nu îmi doresc sa conving pe nimeni ca e o idioțenie sa crezi ce vrea ea. Imi doresc, din contra, sa continue sa o facă deoarece aduce mai mult echilibru în viata. Din păcate nu prea am găsit pe nimeni cu care sa dezbat aceste lucruri... Nu pentru ca am descoperi ceva... Ca nu avem cum. Acum, cei care știu ce vrea acea putere superioara... Sunt de admirat. Cred ca sunt chiar deasupra ei...
Mai bine ma duc în pădure... Vorba bancului.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata24 »

https://youtu.be/wSp0AahU-nA

Poate nu este locul potrivit sau este. Nu trebuie sa crezi exact cum iti prezinta biblia. Ceva superior exista! Nu ai simtit niciodata asta?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:
Aliata24 scrie:Ai scos fix ce nu trebuia...
Oare? Tot ce pot sa spun este ca nu știu. Dar îți pot spune un lucru: sunt fericiți cei ce cred pentru ca au un reazem, o alinare. Discuția este ampla și nu e locul potrivit. Mai mult, desi nu cred în dumnezeul asta pe care și-l imaginează majoritatea dintre noi, sunt sigur de un lucru. Ne este IMPOSIBIL sa știm ce este, ce face acea "putere superioara".
Nu îmi doresc sa conving pe nimeni ca e o idioțenie sa crezi ce vrea ea. Imi doresc, din contra, sa continue sa o facă deoarece aduce mai mult echilibru în viata. Din păcate nu prea am găsit pe nimeni cu care sa dezbat aceste lucruri... Nu pentru ca am descoperi ceva... Ca nu avem cum. Acum, cei care știu ce vrea acea putere superioara... Sunt de admirat. Cred ca sunt chiar deasupra ei...
Mai bine ma duc în pădure... Vorba bancului.

Indiferent dacă crezi sau nu în Dumnezeu, trăiește ca și cum Dumnezeu ar exista.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de joystick »

Ceva superior exista, indiferent ce ar fi. Totuși, sa spun ca știu ce vrea acea putere superioara de la mine mi se pare absurd.

În fine, azi am avut chef de o bere. Nu am mai băut bere fără alcool de ceva timp. Am luat un Ursus de la mega și mi-a picat bine. E singura bere fără alcool pe care o suport. Simplu și fără resentimente.
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata24 »

Nici eu nu stiu, cateodata simt ca traiesc in van, dar faptul ca am primit ajutor de atatea ori, totusi inseamna ceva.
Consider ca atunci cand incetezi sa mai cauti raspunsuri/sensuri si doar alegi sa crezi, totul devine mai simplu, mai suportabil.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de primavara »

Aliata24 scrie:https://youtu.be/xR126-rJiW8

O recomandare de film:)
Buna dimineata tuturor!
Exceptional mesajul filmului Aliata si-ti multumesc si eu pt recomandare!L-am vizionat aseara tarziu si m-am trezit cu el in gand...
Este pt mine cel mai bun film despre acest subiect si-l pot intelege perfect doar cei cu aceasta problema pe care o avem si noi...
Ceea ce am inteles eu este faptul ca alcoolul distruge orice categorie sociala, indiferent de ceea ce esti sau cine esti (ex.prof dr din film care era intr-un timp cea mai buna in cariera etc...) de varsta,tineri si maturi deopotriva(tanara f frumoasa si educata care la betie a fost violata de un golan si a ramas insarcinata sau de procuroarea care in boala ei dadea vine pe sot ca bea si a provocat un accident aproape mortal, beata fiind la volan avand si o viata f usuratica bauta fiind cam mereu) , nu tine cont de sex, in film nici tatal tinerei violate nu avea voie sa bea si sotia incerca cu disperare sa-l opreasca pt ca stia ce inseamna...
In fine, mesajul este si bun si rau adica exact ca in viata asa cum este cu aceasta boala numita alcoolism... unii , asa cum a fost tanara violata la betie a inteles ca fara a se trata viata ei va fi terminata daca va continua asadar a ales sa merga la grup AA(unde a auzit povesti muult mai triste decat a ei, cruci muult mai grele de dus....), a luat chiar pozitivul din situatie si a pastrat acel copil pt ca nu ar mai fi putut avea copii cu anomlalia gasita de dr la controlul gieco.dupa acel viol si sa se ajute... si va reusi...iar altii , ex, doctoritei si procuroarei desi au fost persoane extrem de importante in cariera si societate incet si sigur vor ajunge distruse de alcool, rejectate de cei care le iubeau odata si de societate...asta am inteles eu si este un mesaj f adevarat si cutremurator....!🤔
No, ma bucur mult pt ca am transmis si eu acest mesaj si va doresc tutuor sa fiti abstinenti si sa fiti bine!🙏🍀
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Lupta cu abstinenta !! Un alcoolic abstinent de scurt timp

Mesaj de Aliata24 »

Cu placere, dar nu-mi pot asuma recomandarea filmului despre care relatezi. E meritul lui Joystick. Recomandarea mea era un film despre credinta, teoria determinsmului si, pe alocuri, despre alcoolism.
Scrie răspuns