021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Poveste de codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de And_y »

Buna seara Andreea,
Sotul este furios pe tine si pe cartile care le citesti ptr. ca e constient ca are o problema cu alcoolul, chiar daca nu recunoaste.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Buna seara !

"...Ma dispera ca pt un moment nu se poate vedea cat de misto e fara sa bea paharul ala de orice. Si la fel...ca nu se vede ce diferneta e intre el inainte si dupa paharul ala..."
Vai cat ma recunosc !🙁
Nu poti sa ii spui unui alcoolic ca alcoolul-i face rau cand el inca se simte bine cu alcoolul .El crede ca il ajuta sa treac peste probleme dar apoi can nu bea le vede si mai mari .Duce lipsa de acceptare , rabdare ,tolerant .Are si momente bune dar fara acceptarea problemei sale cu alcoolul si sa renunte la alcool dar punand ceva pozitiv care sa inlocuiasca alcoolul va pendula intre extreme si va da vina pe tine .
"Alcoolicii vor raţionaliza comportamentul lor iresponsabil şi vor căuta greşeli în atitudinile şi comportamentele celorlalţi. Chiar dacă nu îşi neagă defectele de caracter, le trec cu vederea, catalogând în detaliu greşelile familiei, colegilor, prietenilor. Încearcă "să se scoată" punându-i pe ceilalţi pe picior egal. Nu doresc reformă cât încearcă să spună: "Uite, nu sunt atât de diferit faţă de ceilalţi"."
Continua sa "lucrezi"la codependenta ta si fi tu schimbare chiar daca lui nu ii mai place pentru ca el "te vrea slaba si usor de manipulat.
https://www.cinemagia.ro/filme/when-lov ... ry-559337/

"Începe cu tine însuţi"
Locul cel mai bun în familie, de a începe în ajutorul recuperării din boala alcoolismului, este cu tine. Învaţă cât poţi. Pune în practică şi nu doar în cuvinte. Este mult mai eficient decât orice altceva ai încerca să faci pentru alcoolic.
Pe scurt, iată câteva reguli care pot fi observate.
1. Învaţă toate lucrurile şi pune-le la lucru în viaţa ta. Nu începe cu alcoolicul.
2. Participă la întâlnirile Al-Anon, AA şi dacă este posibil la o clinică pentru boli mentale, la un centru de informare despre alcoolism sau la un consilier competent sau un preot care are experienţă în acest domeniu.
3. Ţine minte că eşti implicat emoţional. Schimbându-ţi atitudinea şi abordarea faţă de problemă îţi poate grăbi recuperarea.
4. Încurajează toate activităţile benefice pentru alcoolic şi cooperează în a le face posibile.
5. Învaţă că dragostea nu poate exista fără compasiune, disciplină sau nedreptate, şi să accepţi dragoste sau să o dai fără acele calităţi care o pot distruge eventual.

Este mai uşor să găseşti o listă cu “nu-urile” în a face faţă alcoolicului, fiind mai uşor să înţelegi de ce eşuezi decât să şti de ce câştigi. Următoarea listă nu este completă, dar înseamnă un bun început.
1. Nu îi ţine lecturi, moralizări, ocărî, nu învinovăţii, ameninţa, certa când e beat sau treaz, nu arunca lichiorul, nu iţi pierde firea sau să acoperi consecinţele băutului. Te poţi simţi mai bine, dar situaţia se va înrăutăţi.
2. Nu iţi pierde firea distrugându-te astfel pe tine şi orice posibilitate de ajutor.
3. Nu lăsa anxietăţii să te silească să faci pentru alcoolic ceea ce ar trebui să facă ei pentru ei înşişi.
4. Nu accepta promisiunile, aceasta fiind doar o metodă de a amâna durerea. În acelaşi fel nu schimba angajamentele. Dacă aţi stabilit ceva ţine-te de acel ceva, nu te răzgândi.
5. Nu permite alcoolicului să te mintă şi să accepţi acel lucru ca adevăr, făcând doar să încurajezi acest proces. Adevărul este uneori dureros, dar nu îl pierde.
6. Nu îl lăsa pe alcoolic să facă pe deşteptul cu tine, pentru a-l învăţa să evite responsabilitatea să piardă respectul pentru tine, în acelaşi timp.
7. Nu îl lăsa pe alcoolic să profite de tine, pentru ca făcând asta poţi deveni un complice în evadarea de responsabilitate.
8. Nu încerca să foloseşti acestea ca nişte reguli de carte. Este doar un ghid ce poate fi folosit cu inteligenţă. Participă la întâlnirile Al-Anon şi dacă simţi nevoia, poţi căuta şi tu ajutor profesional. Se poate să găseşti ajutor la fel şi alcoolicul.
9. Nu te retrage de la a confrunta realitatea că alcoolismul este o boală progresivă ce se înrăutăţeşte pe măsură ce consumul creşte. Învaţă acum să înveţi, să înţelegi, şi să planifici recuperarea. A nu face nimic este cel mai rău lucru posibil pe care îl poţi face.
Multe familii nu mai trăiesc cu alcoolicii dar simt că viaţa lor le-a fost profund afectată de boala familiei, sau de reacţiile familiei la ea. Descoperă că vieţile lor de adulţi sunt incontrolabile, datorită puternicei implicări emoţionale cu trecutul. Ei de asemenea au găsit confort în grupurile familiale Al-Anon."


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna! Ma puteti ajuta cu articole sau carti in care se face referire la legatura dintre pierderea de memorie si consumul de alcool? Sotul meu a baut foarte mult aseara si nu isi aminteste de la un punct incolo absolut nimic. A spus ca poate ar fi momentul sa mearga la neurolog dar cum e si cu Coronoa nu ai unde sa mergi iar gandul asta sigur ii va disparea in 2-3 zile. Cred ca ar fi de folos daca as "uita" niste foi pe undeva in care sa citeasca ce le face alcoolul neuronilor.
Multumiri!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Andreea Simina scrie:Buna! Ma puteti ajuta cu articole sau carti in care se face referire la legatura dintre pierderea de memorie si consumul de alcool? Sotul meu a baut foarte mult aseara si nu isi aminteste de la un punct incolo absolut nimic. A spus ca poate ar fi momentul sa mearga la neurolog dar cum e si cu Coronoa nu ai unde sa mergi iar gandul asta sigur ii va disparea in 2-3 zile. Cred ca ar fi de folos daca as "uita" niste foi pe undeva in care sa citeasca ce le face alcoolul neuronilor.
Multumiri!
Bună dimineața!
Uitarea este "Ceva normal " la un consum abuziv si repetat de alcool și se datorează faptului că creierul se deteriorează.
Găsiți pe internet diverse informatii despre block-out-uri cum se numesc pierderile de memorie.
https://adevarul.ro/life-style/stil-de- ... x.amphtmlt
Am fost "acolo " In abstinența mi-am recapat sănătatea și nu am mai avut probleme.
Vestea bună este că și creierul se reface însă dacă se încetează băutul de alcool.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna!
Daca va amintiti despre textul de mai jos... ma puteti ajuta sa aflu povestea la care se face referire?
Am gasit aceasta referinta in topicul lui Asido:
"tai linistita alexa . si inca ceva pana sotul tau nu va ajunge la fundul sacului , nu vei putea sa-l ajuti cu nimic . Ca sa mergi la doctor , tu personal trebuie sa realizezi ca ai o boala . Sfatul meu , nu ca-i vreau raul , dar lasa-l sa se dea cu capul de pamant , sau de prag . Am postat undeva povestea unui om , care a tot incercat sa scape , dar pana sotia nu l-a lasat "singur" , nu a realizat ce se intampla cu el . Succes si mai vorbim"
Multumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Andreea Simina scrie:Buna!
Daca va amintiti despre textul de mai jos... ma puteti ajuta sa aflu povestea la care se face referire?
Am gasit aceasta referinta in topicul lui Asido:
"tai linistita alexa . si inca ceva pana sotul tau nu va ajunge la fundul sacului , nu vei putea sa-l ajuti cu nimic . Ca sa mergi la doctor , tu personal trebuie sa realizezi ca ai o boala . Sfatul meu , nu ca-i vreau raul , dar lasa-l sa se dea cu capul de pamant , sau de prag . Am postat undeva povestea unui om , care a tot incercat sa scape , dar pana sotia nu l-a lasat "singur" , nu a realizat ce se intampla cu el . Succes si mai vorbim"
Multumesc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Tudor, ce ai vrut sa-mi spui? Doar ai copiat ce am scris eu. :)
In afara de dna Staval, mai e cineva care vine din codependenta aici pe forum?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună
Imi cer scuze.
Mi-a jucat feste internetul.
Nu știu dacă la mine se referea "povestea cu fundul sacului.
Povestea mea sună asa :
Sătulă de betiile mele si iresponsabilitaatea mea intr-o buna zi soția mea mi-a spus : "- Dacă vrei să te sinucizi cu bautura nu ai decât să bei până mori Eu nu mai sunt dispusă sa te acopăr, să mint pentru tine sau sa te doftoricesc. " Si asa a si facut .
Asta mi - dat de gandit . Asa am decis ca mai vreau să pierd nimic .
Eram la "fundul sacului Meu"
Unii alcolici pot să bea pana sa aibă fundul sacului "La doi metri sub pământ " Unii alcolici santajeaza emotional Ca se sinucid și tone figura. Asa își vor proteja bautul. Nu contează că au copi
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Mda... mi-ar placea sa pot face mai mult.
Din pacate (sau din fericire...ca poate asta e drumul spre fundul sacului) sotul meu s-a autoizolat de toti: de sora lui, de familie, pana si de prietenii de pahar. Parca zi de zi nu are alt obiectiv decat sa bea, cand mai mult, cand mai putin, cand bere, cand tarie...
Terapia mea da roade in sensul ca desi el isi vede de bautul lui si eu pot sa-mi vad de viata mea. E drept ca nu zi de zi imi e usor. Mai ales ca are zile cand dupa ce incepe sa bea se tot ia de mine din te miri ce.
Dar, intr-un fel sau altul, va fi bine!
Multumesc ca esti aici!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3644
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Ce se aseamănă bautul soțului tau ca bautul "de final " al meu.
Este conștient că esteo alcoolic si de aceea s-a izolat. Alcoolul ni ii mai da satisfactie si bineinteles că lipsa de sine a lui il face sa se ia de tine.
Nu am fost mai breaz. .
Simona este o codependenta care ulterior am devenit prieteni de familie cu ea și soțul ei ,împreună cu soția mea .
Uite povestea lui .

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0300032478
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns