021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau, trebuie sa o fac!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Noapte buna!
Maine este o noua zi, un nou AZI, un AZI mai bun.
AZI NU BEAU!

Sa ne auzim cu bine!

Bogdan un alcoolic!

PS. Felicitari Vbc, fiecare zi este o reusita, la cat mai multe.
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Buna dimineața!

AZI NU BEAU!
A început încă o zi, destul de înorat afara dar eu simt ca și cum ar fi soare. O bucurie ma cuprinde și îmi da speranța, azi nu beau și Dumnezeu ma ajuta in aceasta provocare pe care o am in fiecare zi. Cu ajutorul Lui și cu ajutorul Forumului simt ca pot sa fac fata acestei provocări, AZI NU BEAU. Nu e așa greu, este doar azi, știu ca dacă am nevoie pot sa scriu aici sau pot sa cer un nr de telefon sa vb cu cineva, de asemenea am putini prieteni(poate 1 max 2 😄) pe care i-as putea suna in caz ca este nevoie. Chiar și nr de pe Alcohelp am înțeles ca este foarte folositor. Oricum ideea e sa o fac înainte sa beau, deja știu ca nu pot sa beau normal, știu ca sunt bolnav și singurul remediu este Abstinenta, trebuie sa ma țin de asta orice s-ar întâmpla. Deocamdată nu e greu o fac cu bucurie, dar ma cam sperie asta, trebuie sa stau cu picioarele pe pământ și ma țin de asta, 24 h nu e mult. O putem face, împreuna, invatand unul de la altul, scriindu-ne gândurile aici.
Mulțumesc ca sunteți aici, mulțumesc pt poveștile voastre și pentru toate informațiile adunate in acest forum.

O zi buna sa avem!

Bogdan un alcoolic!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Se simte si se transmite bucuria ta sincera Bogdan, ma bucur mult si rezonam cu bucuria...😊🍀👍
Eu ma pregatesc de petrecere si ...cuvintele sunt de prisos pt ca nu exista bucurie mai mare ca atunci cand petreci , esti cu mintea limpede si traiesti real ceea ce ti se intampla frumos...🤔😊🍀👍

Zi frumoasa, abstinenta si senina sa avem toti!🙏😊🍀
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de joystick »

@vbc felicitări
Sa stii ca la tine uneori se vedea când scriai după ce consumai...sau cel puțin eu asa cred. Tinzi sa fii agresiv (bine, ai spus și tu asta).
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:@vbc felicitări
Sa stii ca la tine uneori se vedea când scriai după ce consumai...sau cel puțin eu asa cred. Tinzi sa fii agresiv (bine, ai spus și tu asta).
Asa este, la bautura de f multe ori deveneam agresiv, nu tot timpul, uneori chiar starneam anumite scandaluri...
Deobicei sunt calm, in viata reala, introvert :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Aliata cum ești?
La mulți ani!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Heei, buna seara oameni frumosi oriunde v-ati afla!🙏😊🍀👍
Bogan eu imi cer scuze pt ca anumite personaje care sufera si se lupa inca cu alcoolul iti polueaza casuta fara ca tu sa ai vre-o vina.Mergi inainte pe drumul tau f bine ales fara sa te lasi influentat de nimic.
Lumea este asa cum este si eu stiu ca oamenii care sunt bine, sunt fericiti si sunt ca indragostitii , raspandesc lumina,bunatate si optimism.😊Cei care se comporta cum se comporta... sufera si le inteleg durerea pt ca odata am fost si eu acolo si stiu cum este... de aceea nici nu ma supar, mi-e mila de ei.😓
No, in alta ordine de idei am avut o zi excelenta cu o petrecere asa cum meritam..., pacat ca nu pot pune si poze...😊😂😂😂

Seara frumoasa, senina si tihnita sa avem toti!🙏😊🍀👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

...
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Hello,

Da, ce sa zic, no passa nada :D
Azi a fost o zi buna, inca o zi buna pot sa zic, orice zi e buna si frumoasa cand nu bei.
Nu prea am facut mare lucru, nu am iesit din casa decat sa duc gunoiul, reciclez, am dus plastic si sticle( in cazul meu borcane :)) )
Citit pe forum si din BigBook apoi munca + citit pe forum+ un pic de youtube. Aaa da, am contribuit si la ce am facut de mancare, mai mult cu o conversatie buna dar ajuta si asta :).
In rest a fost inca o zi in care am fost determinat, sa spun drept m-am gandit la alcool de cateva ori dar doar ca sa mi-l arunc din minte ( o sa fie si ziua mea in curand si vreau sa organizez un gratar ), chiar nu vreau sa beau si nu o sa beau in aceea zi, dar nu stiu de ce ma gandesc de acum la asta ( la bautura cel putin) AZI NU BEAU e suficient, o sa fie si atunci un AZI NU BEAU si gata. Mai am si un zbor cu avionul sambata, in care la fel obisnuiam sa beau sa treaca mai repede, dar la fel o sa fie o zi ca oricare alta in care o sa am aceeasi propunere pt zi , AZI NU BEAU! Nu stiu de ce imi bat capul, trebuie sa iau zi cu zi si o sa fie bine.
Felicitari pentru petrecere primavara. 👏🏻

Azi cred ca o sa adorm mai devreme 😪

Seara frumoasa!
Bogdan un alcoolic!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de primavara »

Hi Bogdan,
Ce sa zic si eu,"no passa nada :D"😂😂😂, ma bucur ca ai si tu umor!😊👍
Multumesc mult pt uarare si asa au fost toate petrecerile in ultimii 11 ani .💃😊🍀👍Tu deja ti-ai construit in cap faptul ca nu vei bea la petrecerea pe care o vei da de Ziua ta ceea ce este minunat.Si eu aveam astfel de temeri la inceput dar abstinenta construita zi de zi cu ASATAZI NU BEAU a dat roade asa cum va da si la tine.
Ah si ai facut foarte mult astazi, nu ai baut pt ca degeaba este totul daca ne pierdem sanatatea, indiferent ceea ce am avea nu mai conteaza...🤔


Noapte linistita!
Ultima oară modificat 11 Ian 2023, 00:18 de către primavara, modificat de 2 ori în total.
Scrie răspuns