021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolul este dusmanul meu

Aici puteti povesti experientele personale.
FloriNYC
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2023, 19:17

Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de FloriNYC »

Salutare grup. Eu sunt Florin și sunt căzut in patima băuturii de vreo 25 ani așa rotund. Am mai avut zeci sau poate chiar sute de tentative de a pune STOP acestei adicții destructive dar din pacate nu am reușit pana acum. Am 41 ani , am locuit 12 ani in diaspora dar de 6 ani am revenit in România. Am fost la AA mettings in străinătate dar si aici in tara. Pt mine nu funcționează așa ceva si nu sunt adeptul AA. Asta așa ca sa știți ca nu împărtășesc ideea de AA. Am fost la terapie psihologică si îmi place mai mult doar ca este destul de costisitor. Nu o sa spun mai multe acum doar ca TREBUIE sa renunț la acest drog pt ca data viitoare poate chiar o sa pierd TOTUL. Eu sunt de obicei un binge drinker- beau vineri/sâmbătă si acum atât dar beau MULT pana nu mai stiu nimic. In ultimul timp am început sa beau mai des, cantități mai mici dar tot mai des si îmi afectează tot, absolut tot de la job pana la relația cu soția si fetita mea. Am vizualizat numeroase video-uri pe YT despre problema asta si aștept sa mi ajungă o carte pe care am comandat-o de multișor dar mi au zis ca durează. Nu am găsit-o nicăieri in oraș. Sunt nerăbdător sa o citesc pt ca se pare ca are un succes uriaș. Ultimul weekend am făcut o mare mare prostie care ma putea costa mult dar din fericire pt mine am o protecție divina care îmi oferă prea multe șanse. Deocamdată ma opresc aici căci sunt multe de spus dar probabil ca o sa mai scriu dacă sunt ,,bine “ . Am mai avut o experiența pe un forum despre alcool in trecut dar nu mi au plăcut comentariile acide ale unor membri ,,veterani” care le stiau pe toate. Acum sunt in ziua 3 de abstinenta si problema o sa apăra in weekend când vocea aia stupida îmi spune sa beau ceva ca așa am trăit toată viata mea de adult începând cu adolescenta. Eu nu stiu altfel dar sunt dispus sa încerc orice Inafara de AA care nu e pt mine. Aștept cartea, o sa încep antrenamentul la sala după 6 luni de absenta si sper sa rămân SOBER forever căci altfel pt mine nu mai merge. Am riscat sâmbătă trecută TOTUL dar fiind cu creierul îmbibat in otrava nu am realizat pana a doua zi ce am facut. Din fericire nimeni nu a suferit dar se putea MULT mai rau. Mahmurelile sunt foarte urate odat cu înaintarea in vârsta si alcoolul de calitate este scump. Partea rea este ca la băutura ma apuca si fumatul care ma pune direct in cap eu fiind nefumător de fel doar la ,,șpriț” câteodată. Din pacate aici in România nu am găsit suportul dețin partea statului pt cei ca mine. Băutura e tratată ca o chestie normala iar de REHAB nu am fonduri necesare. Sper sa reușesc cumva ceva ca sunt satul de aceasta boala cu care luptam. Toate buna si be gentle
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de tudor »

Salut Florin!
Numele meu este Tudor și sunt abstinent de 15 ani și 4 luni
Îmi dădeam seama că am o problema de pe la 30 de ani .
Ajunsesem pe la 40 să "programez" bețiile adică la sfârșitul săptămânii dar de multe ori nu puteam sa merg lunea
Apoi am început "să leg" bețiile
Aveam vârsta ta când am avut prima internare la detox.
Acolo am aflat de existența ALCOOLICII ANONIMI .
"-Eu nu sunt ca aia! . Am familie,casa,ce dacă am pierdut câteva joburi bune că nu ajungeam lunea la muncă!"
După externare am stat in abținere 9 luni apoi am zis că m-am vindecat. Am ajuns sa beau mai vârtos că înainte.
M-am oprit cu greu după câteva sevraje grele.
Mare păcăleala pe care mi-am luat -o și după alte 6 luni de abținere.
Și iarăși am băut vârtos.
Abia am reușit să mă opresc pentru 3 luni. și iarăși am băut și mai vârtos că înainte
Nu am mai putut să mă opresc deloc și m-am internat iarăși.
Eram decis de data asta să mă las de băut așa că am mers la Alcoolicii Anonimi.. M-am lăsat de băut pentru că îmi pierdusem stima de sine.
Pentru mine funcționează Programul AA . Dovadă că sunt abstinent și mă simt bine fără alcool.
Poate că pentru tine are să funcționeze cartea pe care o aștepți.
Nu vin cu nicio sugestie.
Totul depinde de tine și este de cât de dispus să mai pierzi din cauza alcoolului.
Fără să schimbe ceva in gândire este greu să rămână cineva in abstinență și mai ales de unul singur.
Pe mine moartea sau divorțul nu mă speriau. Era sa mor din cauza alcoolului, a sevrajelor aveam aritmii și tensiunea arteriala foarte mare am scăpat dar poate că mă omora încet vreo ciroză
Am văzut destule cazuri în care băutura le-a luat viața în sevraje. Au făcut AVC ori stop cardiac.
Dependența de alcool este o boală, nu un viciu și ști asta de la grupul AA.
Îți doresc toate cele bune și să ajungi la abstinență continuă cât mai repede!
Nu contează metoda.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de joystick »

Eu nu stiu ce carte aștepți. Pe mine m-a ajutat: Pe tărâmul fantomelor înfometate. Vezi dacă te ajuta.
Uite un material fain: https://youtu.be/Tru6dMyVJQo?si=uc7C5GzjrnihkyNx

Pe mine m-a ajutat aplicația alcoolicii anonimi. De fapt motivația mea e...dacă nu am baut pana acum, de ce sa îmi stric recordul?
Eu am puțin... Aproape 2 ani. Cred ca primele 30 de zile au fost mai grele. Colegii de pe forum spun ca poate nu coborâse chiar atât de rău în iad insa ajunsesem sa simt ca pierd controlul.
Nu sunt în măsura sa dau sfaturi. Dar sunt mai liber fata alcool.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 262
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de primavara »

Hi, Florin!
Cu cat mai complicat cu atat mai greu totul...
Putinul cat l-ai povestit cred ca il stim toti pt ca povestea ta este povestea noastra...
Asemeni tie si eu am incercat sa reinventez roata, sa caut fel de fel de motode de a controla alcoolul, acest lucru fiind stiut ca este imposibil pt un alcoolic...
M-a ajutat enorm de mult acest Forum cu toti cei care scriu aici, am inteles ce inseamna si ce presupune acesta boala si cel mai important este ca am inteles ca mai devreme sau mai tarziu ma va distruge...
Asadar pt mine a lucrat si lucreaza pastila magica pe care o iau zilnic(acum a devenit ca si respitratia, nici nu-mi mai propun pt ca vine de la sine...), ASTAZI NU BEAU, atat , numai astazi, maine mai vad eu ce va fi...
Marea greseala pe care o faceam in trecut este ca de fiecare data dupa vre-o seara bahica , a doua zi imi luam solemn angajamentul ca nu voi mai bea niciodata...si de fiecare data dupa un timp reveneam de unde am plecat...
Multa sanatate si tine aproape iti doresc si eu!
FloriNYC
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2023, 19:17

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de FloriNYC »

Salutare și mulțumesc de gândurile bune. Nu încerc sa reinventez roata. Sunt conștient de mulți ani ca trebuie sa fiu abstinent total pt ca altfel nu mai merge. Sunt situații când am băut 2-3 beri la o masa dar aia e alta poveste.când îmi vine cheful de băut, e grav. Nici nu mai îmi place gustul dar eu beau pt a simți efectul. Iar in ultimii doi ani am exagerat. Am făcut nenumărate tâmpenii la butură chiar si violenta in unele cazuri când am fost provocat dar in general doare gura îmi merge. Eu sunt rau de gura si treaz adică spun ceea ce simt nu tratez pe nimeni cu grija si stiu ca nu e bine dar asta sunt. Cartea pe care o aștept este ,, THE EAST WAY TO STOP DRINKING” si sunt curios dacă o sa ma ajute. Soția imi este alături, la fel si fetita mea care știe ca sunt un bețivan de Weekend. De obicei nu beau in timpul săptămânii sau beau foarte putim dar vineri este recompensa iar sâmbătă este continuarea.Funcționez normal fără băutura câteva zile dar recunosc ca sunt alcoolic. Un alcoolic diferit ce cei care toarnă 1 litru de tărie zilnic dar tot alcoolic sunt. Am făcut numai porcarii in acești 25 ani de băutura. Familia știe, toată lumea care ma cunoaște cât de cât știe pt ca la orice eveniment sunt cam praf si torn încontinuu. Rareori când am condus si nu am băut. Weekendul trecut am CONDUS cca 1 km pe o porțiune aglomerata doar ca era sâmbătă seara si traficul era lejer dar totuși am trecut un sens giratoriu , am trecut un pod peste centura, am ajuns in comuna care este lipita de oraș unde locuiesc. Partea cea mai tâmpită este ca eram in masina cu fetita mea de 10 ani care mi a sugerat sa luam un Uber/Bolt, sa mergem pe jos, sa o sunam pe mami sa vina sa ia masina dar eu M am urcat la volan si am mers spre casa. Eram cam praf pt ca imi amintesc foarte puțin din drumul spre casa. Am realizat noaptea târziu când M am trezit mahmur si însetat ca am masina in curte si ca de fapt eu am condus. Am niște remușcări teribile pt ca se putea întâmpla o tragedie dar atunci nu gândeam normal. Am acut concediu si am cam baut zilnic dar nu exagerat după măsura mea dar sâmbătă am vrut sa recuperez si sa ma fac praf.si ma M făcut dar am pus in primejdie propriul copil si nu mi pot ieri așa ceva. Nu mai pot sa las acest drog legal sa mi conducă viata. Ma chinui de mult sa renunț total la băutura dar după o perioada scurta de câteva zile sau chiar săptămâni ma reîntorc sa beau câteva beri. De dat asta trebuie sa renunț total pt ca FAMILIA mea este mai importantă decât euforia pe care mi o da alcoolul. Este mai mult de scris dar. Ai avem timp. Sunt in a 4 a zi si ASTĂZI NU BEAU
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 262
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de primavara »

Bravo Florin, ai inceput cu dreptul ceea ce este de bun augur...Faptul ca recunosti tu pt tine ca esti alcoolic (pe altcineva nici nu intereasaza si nu trebuie sa demonstram nimanui nimic) este f bine asa cum am inceput si eu...Imi ziceam ca eu sunt deosebita, ca nu ma compar cu cei care asa cum zici si tu beau tarie ca sa se dreaga(niciodata nu a fost favorita mea) , eram ok in societate si nimeni nu prea stia cum eram eu de fapt pe ascuns cand ma ascundeam acasa si beam singura...Femeile sunt si mai de pus la zid deoarece ele trebuie sa fie mame si sotii impecabile fata de barbati carora li se mai permite sa intreaca masura...
M-am chinuit prea multi ani singura, asa cum spuneam , cu multa ambitie si hotarare si-mi era imposibil sa inteleg de ce nu pot reusi eu fiind o persoana extrem de ambitioasa...Ceea ce am mai invatat aici este faptul ca in timp alcoolismul(pt mine nu-mi place cuvantul dar asta este...) se cronicizeaza si bei din ce in ce mai mult incercand sa atinci "starea de bine" pe care o simteai la inceputuri dar care cu siguranta nu va mai fi atinsa niciodata...
Aici pe Forum am aflat de ce nu reuseam sa ma tin de promisiuni fata de mine si am inceput sa calc cu incredere pe urmele celor care au reusit sa devina abstinenti inaintea mea si in timp am devenit si eu ceea ce-ti doresc si tie!
Tine aproape si citeste Forumul cand ai timp deoarece sunt povesti de viata adevarate din care poti invata si tu f mult!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de tudor »

Florin, felicitări pentru zilele de abstinență.
Continuă să îți păstrezi determinarea și abstinența.
Pe mine m-au ajutat sa înțeleg că îmi trebuie o "motivația autonomă" Și mi- o păstrez motivația și abstinența.
Adică să fiu abstinent pentru mine.
Daca sunt abstinent,sunt bine, sunt bine și membrii familiei mele pe cât posibil dar nu vor fi afectați de ... abstinența mea. Dimpotrivă vor fi și ei beneficiarii ei.
Dacă îmi leg abstinența de frica divorțului și ea, soția ,"decide să se mărite " îmi pierd motivația.
Dacă îmi legam abstinența de copii noștri care sunt acum bărbați în toată firea și la casele lor și mă certam cu iei iarăși era un motiv de băut.
Așa că am reușit să rămân abstinent și mă simt recunoscător pentru că am avut înțelepciunea sa nu inventez "apa calda de recuperare".
Am reușit în abstinență sa fiu ceea ce este normal pentru un bărbat.
Adică soț și tată responsabil, bucuros când sunt motive de bucurie și trist dacă situația o cere dar fără a sta in plângerea de milă... Mă concentrez pe soluții la problemele din viață.
Merg in continuare cu turma AA și mi-e bine
Sper să nu te superi ce voi posta din ce a spus e Bill W cofondator AA:
"A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari de personalitate.

Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele."
Deci am căutat și am găsit ceea ce mă ducea la băut:
Un orgoliu fără capăt
O impulsivitate agresiv verbală.
"Dădeam restu' " cu vorbele grele, fie beat, fie treaz.
Eu le știam pe toate
O calitate o aveam. Eram și sunt bun in meseria mea.
Cunoașteți expresiile:
"Brânză bună în burduf de câine"
"Ești că vaca care dă cu piciorul la găleata cu lapte "
Le-am auzit de sute de ori.
Și ce crezi că gândeam despre ei!?
"Bine că sunteți voi deștepți!"
Până nu "m-a bătut alcoolului până nu m-am tăvălit la propriu și la figurat de mi-am pierdut stima de sine nu m-am gândit să mă las de băut.
Nu ii duc dorul alcoolului pentru că mă simt bine in abstinență oriunde aș fi.
Cine nu crede nu are decât să rămână abstinent macar 5 ani și apoi să se apuce de băut și are să vadă repede ce a pierdut prin pierderea abstinenței.
Sa ne citim numai de bine!
Abstinența senină celor care și-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
FloriNYC
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2023, 19:17

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de FloriNYC »

Salutare. In primul rand îmi cer scuze ca nu scriu așa corect gramatical ca mulți dintre voi.Eu scriu de pe tel și nu sunt cel mai bun la scris dar cred ca important e altceva aici ci nu performanțele lingvistice și gramaticale. Eu nu sunt împotriva AA doar ca eu nu cred in metoda lor și nu e pt mine. Am dreptul asta. Eu sunt credincios și stiu ca este civea acolo sus, o simt tot timpul și chiar cred in Dumnezeu dar nu pot sa ma supăr pe cineva care nu crede in așa ceva.Fiecare are dreptul sa creadă sau nu și fiecare are dreptul la opinie. De asta iubesc democrația , ca putem măcar sa avem opinii. Sunt născut in 82 și am prins puțin sistemul cu pumnul in gura , am fost făcut și pionier in clasa a 2 a doar ca in Decembrie ,,securiștii” și au mierlit bossul exact ca in mafie. Este foarte mult de scris dar astăzi este VINERI -ziua mea de făcut muci cu tote ca urăsc efectele drogului a doua zi , sâmbătă e o zi pierdută pt mine. Soția mi a spus de anii de zile ca ea sâmbătă este nefericita pt ca eu sunt recalcitrant, nu am chef de nimic iar in multe multe sâmbete am băut încă de dimineața. Eram încă beat și cum știm cu toții nu Loți sa dormi cum trebuie ,ma trezeam pe la 6-7 dimineața după o băută zdravănă vineri seara și dacă mai îmi rămânea in frigider o bere doua….. știți ce se întâmplat. Mergeam pe jos pana la benzinărie căci magazinul de cartier se deschide la ora 9 iar eu la 7-8 eram deja cu doua beri la bord fiind încă băut de seara. Bea, ca un prost toată ziua și dormeam pe la ora 17-18 după ce mâncam ca un porc. Eu nu mâncam la băutura NICIODATĂ pt ca știam ca dacă mănânc nu mai intra alcoolul. Vinerea nu mâncam deloc ,nimic ca sa pot sa beau prima bere pe la 15-16 când termin munca și sa simt imediat efectul. Dacă mâncam un prânz copios la ora 13-14 sa spunem nu mai intra berea peste o ora. Deci mi am calculat tot timpul bețiile ca sa ma fac praf. Au fost cazuri fericite la anumite evenimente cand am baut și mâncat in același timp și nu ma M făcut praf dar eram supărat ca și cand nu mi-a
Reușit ceva. E Nebunie ce poate face adicția asta. In fine azi e vineri dimineața , plec la munca imediat și in sfârșit după 4 zile ma simt cât de cât ok. Încă nu sunt cum trebuie dar am dormit mai bine azi noapte. Astăzi merg inapoi la sala sa mi fac abonament pt ca din Februarie nu am mai mers…. Am căzut beat mort pe in Bucătărie cand încercam sa intru de pe terasa și am căzut pe mâna Stanga fracturându-mi doua degete. Am fost la UPU doar cand M am trezit din beție , am luat un UBER iar dupe ce am ieșit de la UPU in jurul orei 4 dimineața am intrat in primul magazin. Non-stop si am luat 4 beri pe care le am baut pe strada mergând pe jos înspre casa . Sunt un bețivan notoriu camd ma apuca . Mâna s a umflat tare si M au internat 4 zile in spital pt recupareare si tratament. Tot nu ma M liniștit . E atât de mult de spus iar la terapie plătesc 150 lei cu REDUCERE ca am abonament la Regina Maria. Mi ar trebuii saci de bani ca sa i povestesc eu doamnei pshiholog toate durerile mele. Acum 5 ani am fost cât pe ce sa mor ca un câine intr-o parcare dar cumva cumva m am ridicat si m-am reparat dar asta e alta poveste. Simt ca Dumnezeu mi a dat foarte multe șanse si. U vreau sa forțez mâna. As fi distrus fără permis de conducere , durează 3 ani sa redobândești cu amenda penală si cazier plus condamnare cu suspendare. Stiu de la un fost coleg. Nu merita …..AZI NU BEAU si sper ca de data asta sa reușesc sa ies din cușca in care m a băgat drogul. Soția mea ma iubește enorm si mi a spus ca sunt un soț si un tata minunat dar la băutura câteodată ma transform si devin un idiot . Nu tot timpul dar de ce sa așteptăm sa se întâmple iar ceva rau. Fetita mea e viata mea, începe clasa a 5 a in câteva zile la o scoala noua căci a intrat la un liceu unde se fac si clasele 5-8 , e un copil minunat si nu merita sa si vadă tatăl muci in fiecare Weekend si sau fiecareeveniment . Și da eu cred ca familia îmi da piețe sa renunț. Sunt anumiți burlaci care pot sa bea pana mor dar noi cei cu familie avem o răspundere morala fata de cei dragi. Tre sa plec ca e târziu , bune ca nu am program fix ceea ce nu e bine pt un bețivan. Toate bune si diseară fac altceva , o sa ieșim in oraș sa mâncam ceva si o sa conduc eu masina de munca pe care soția nu o conduce ca e manuala si așa sunt obligat sa nu beau. Toate bune si scuze de Greșelile gramaticale dar nu stau acum s verific
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de tudor »

Salutare !
Nu este un forum de eseuri sau un cerc de literatura.
Fiecare scrie ceea ce simte si cum se simte la vremea scrisului sau despre ce a simtit in trecut .
O facem fiecare dupa pricepere si concentrare asa suntem predispusi la greseli si este normal ,Nu sunt cenzori sau corectori pe aici .🙂
Stai aproape, scrie si vei primi raspunsuri inapoi .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 262
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Alcoolul este dusmanul meu

Mesaj de primavara »

Buna Florin si nu te mai scuza atat cu scrisul si exprimarea si pt ca chiar nu conteaza...si tot pt ca mi-ai ridicat mingea la fileu iti multumesc ca datorie tie si dialogului cu voi mai recapitulez si eu cele invatate aici pt ca ar fi greseala vietii mele sa ma gandesc ca de acum sunt ok si pot bea si eu o bere sau un pahar cu vine la o petrecere sau cand avem musafiri...
Asadar mesajul pe care vreau sa-l transmit si mi-l reamintesc si pt mine este faptul ca alcoolul nu tine cont de nimic, ii distruge pe toti la fel,poti fi intelectual sau analfabet, poti fi sarac sau bogat, barbat sau femeie, presedinte de stat sau homless, nu tine cont de religie, politica etc...Mda, este f trist si din pacate nu tine cont de faptul ca poti fi cel mai iubitor parinte din lumea asta pt copiii tai si vrei sa nu mai bei pt ei pt ca iti spun eu din experienta ca nu lucreaza indiferent cat de mult ti-ai dori(vb in general nu despre tine) si singura solutie pt mine a fost(normal, gasita aici pe acest Forum)ca AM INTELES ca singura pt care trebuie sa ma las de baut este doar PENTRU MINE si fiindu-mi mie bine le va bine tuturor celor dragi din jurul meu ...si chiar asa este.
Tine aproape si ma bucur de ceea ce faci acum!
Abstinenta senina sa avem toti!
Scrie răspuns