021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolic de bere

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
mijooo
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2020, 17:50

Alcoolic de bere

Mesaj de mijooo »

Buna dragii mei,

E luni si sunt mahmur..... De fapt in fiecare zi sunt asa dar dupa weekend e cel mai greu. Sunt disperat si speriat, lucrurile au luat-o razna cu totul....

Sunt Mihai si sunt alcoolic de bere. Nu beau altceva, aici ma aseman cu Joystick, doar ca eu beau mult mai mult decat bea el. 6 beri in fiecare seara iar in weekend nici nu le mai tin numarul.... Simt ca sunt la pamant,
deprimat si speriat de ce mi se va intampla. Alcoolul ma controleaza si nu am nici o putere.

Daca nu reusesc sa scap urgent de nenorocirea asta as prefera sa mor subit decat internat in spital.

Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le rezolv: anxietate, depresie, singuratate etc. dar alcoolul e cea mai grava problema in momentul de fata. Imi doresc enorm sa scap de nenorocirea asta dar mi-e groaza de primele zile si de perioada pana cand am sa imi revin. Mi-e groaza de 'cravings', de insomnii si alte efecte secundare atunci cand te lasi de bautura.

La voi cum a fost? Ati intrerupt brusc sau treptat. Cat timp a durat pana cand sa va simtiti normal 'cat de cat'? Trebuie sa ma opresc urgent din a consuma alcool pentru ca imi dau seama ca ma duce in groapa, intr-o forma sau alta.....

Orice sugestii m-ar ajuta foarte mult....
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de tudor »

Salut, Mihai!
Numele meu este Tudor și sunt
alcoolic de la...alcool .
Sunt abstinent de câțiva ani fericiți și senini fără alcool.
Dependența de alcool este o boală și este una a negării.
Se manifestă prin lipsa de control asupra cantității de alcool și a altor lucruri când ești în consum.
Am incercat eu, înainte să mă las de băut, să controlez cantitatea, timpul săptămânii când sa beau sau ce sa beau. Nu mi-a reușit
Berea are alcool și dacă o folosești in cantități mai mari de o doză de bere "ca tratament" pentru bună dispoziție, anxietate, tristețe atunci ești dependent de alcool.
Am o veste proastă pentru tine:
Nu merge cu redusul cantității . Ști asta și tu căci dacă reușeai nu intrai pe forum.
"Pisica trebuie ruptă în două"
Adică întrerupt consumul brusc.
Eu aveam sevraj când mă opream așa că atunci când am luat decizia sa mă opresc din băut m-am internat sa îmi fac sevrajul sub control medical.
La externare după prima internare am stat nebăut 9 luni apoi am zis că m-am vindecat si că o bere nu strică așa că după câteva eram la stadiul de consum că înainte de internare.
Cu chiu cu vai am reușit să trec de sevraj fara internare și iar am zis că mă las de băut.
După 6 luni de abținere am zi că o bere fără alcool nu strică și după câteva zile cu bere fără alcool am trecut la bere cu alcool și iar chin așa că după trei ani ratați m-am decis iar să mă las de băut așa că m-am internat și după externare am mers și merg la grupul de suport AA unde așa imi păstrez abstinența.
Abstinența nu abținere.
Adică îmi place să trăiesc așa cum o fac acum fără să mai mă mint, fără "să mă droghez " cu alcool.
Viața mea s-a schimbat în bine cum nici nu credeam și asta pentru că și eu m-am schimbat și nu o simt sispun doar eu cu și familia, prietenii
Pentru cine nu crede nu are decât să se străduiască că mine și are să se convingă.
Nu a fost ușor, dar nici imposibil,.
Dacă am reușit eu care eram la marginea prăpastiei aplecat înafara și m-am salvat (dar nu de unul singur) atunci poți și tu, Mihai.
Trebuie doar să întinzi mâna și să ceri ajutorul celor care au fost acolo unde ești tu .
Lasă orgoliul că orgoliul și mintea prinsă în ghearele alcoolului duc doar până la moarte.
Scrie și cu siguranță vei primi susținere.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
mijooo
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2020, 17:50

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de mijooo »

Buna Tudor,

Iti multumesc tare mult pentru raspuns!

In primul rand felicitari pentru reusita ta. E extraordinar ca ai reusit sa renunti la alcool!

Sunt convins ca nu pot sa controlez cantitatea si ca trebuie sa renunt total. Imi e frica de sevraj si de aceea m-am gandit sa reduc treptat. In special mi-e sa nu am simptome la servici, poate e mai bine sa ma las in week end, macar sunt singur daca imi este foarte rau. Ieri mi-am luat 4 beri de 3,8% si sunt o.k. acum. Ma gandeam azi sa iau 3, 2, 1 si de vineri sa nu mai beau deloc. Sunt dezorientat, ce sa zic.....

Din cate inteleg la tine paa la urma intalnirile AA au fost factorul definitoriu prin care ai reusit sa devii abstinent. Unde ma aflu acum nu am posibilitatea sa merg la intalniri fizice. Nu stiu daca exista intalniri online asa ca deocamdata doar aici pot sa ma descarc..... In plus, sunt foart introvertit si nu cred ca as putea sa ma deschid in fata altora. Nu e vorba doar de bautura, asa sunt eu in toate privintele, foarte introvertit.....

Nu stiu daca e vorba de orgoliu, cred ca e mai mult egoism. Nu pot sa renunt la singurul lucru care ma relaxeaza dar inteleg foarte bine ca ma si distruge..... Nu stiu cum as putea sa am parte de relaxare fara berea asta nenorocita.....

Am descarcat si o carte, 'This Naked Mind', am inteles ca ar fi buna pentru a te lasa de alcool. Am sa o citesc, nu am nimic de pierdut.

Ce stiu acum e ca ma urasc sincer si imi dau seama cat rau am facut si voi mai face celor dragi daca nu ma las de baut.... Sunt trist, foarte trist acum dar poate voi reusi sa scap de nenorocita de bere.....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

Care sunt simptomele la tine în sevraj? După consumul de 4 6 beri/zi ? Cred ca doar stari de nervozitate? Nu trebuie sa mi răspunzi obligatoriu.
Eu am 3 zile de când nu am consumat, și încă nu am parte de sevraj...de miercurea trecuta pana sambata am stat numai beat cu mici pauze ...de câteva ore... atunci eram mahmur

Am stat fără sa beau 2.9 ani, am reluat consumul de 1an și 3luni , dar anul asta am consumat foarte mult, din martie pana in prezent, parca ca niciodată. Și eu am consumat numai bere intr o perioada...acum ceva ani.
Incerc din nou sa renunț, de câte ori am facut-o brusc doar asa , am întrerupt consumul , și la fumat la fel. Nu exista sanse doar cu 1 sau 2 , aia e valabil la băutori care fac abuz, poate, pt o perioada de timp...nu pentru alcoolici
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de joystick »

Îmi pare rau ca nu reușești. Nu sunt în măsura sa dau sfaturi insa pot sa iti spun ceva ce am citit pe undeva. Cred ca avea legătură cu dietele nu cu bautură dar se aplica la orice. Atunci când formulezi ceva: de luni (unde luni poate însemna orice în viitor: de la 01, de la anul.. Etc). Inseamna ca dorința nu e suficient de mare.
Nu cred ca se aplica "beau mai puțin pana ma opresc". E ori una ori alta.
Se spune ca cei care țin diete drastice, dupa ce opresc dieta se îngrașă și mai mult. Nu stiu explicația insa pot banui: acumulezi frustrare și apoi mănânci mai mult. Bine, poate contribuie și metabolismul care se modifica.

@vbc: la tine din câte am văzut, motivarea pare sa vina din partea copilului. Pune-te în locul lui din nou (sunt sigur ca ai făcut-o de multe ori). Cum te simți?
Nu vrei sa îl vezi mare, sa fii bunic? Dacă nu reușești sa faci ceva cu alcoolul fie nu vei apuca fie creierul va fi prea prăjit fie copilul nu va mai vrea sa aibă de aface cu tine.
Poate ca suna rau, poti sa ma injuri. De fapt chiar te rog sa o faci. Ptr ca dacă te-am iritat înseamnă că mi-am atins scopul. Te-am făcut sa te gândești din nou la asta ptr ca sigur te-ai gândit și tu la ce am scris.
Avatar utilizator
mijooo
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2020, 17:50

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de mijooo »

Va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Imi fac foarte bine, faptul ca ma pot confesa si ca primesc feedback e foarte important pentru mine.

@vbc: ca sevraj am o stare de agitatie si tremur. Ce e mai problematic e ca nu adorm daca nu imi iau doza de bere.... E unul din motivele pentru care beau in fiecare seara.....

@joystick: ai dreptate, in sa la mine nu functioneaza (cel putin ince nu functioneaza) AZI NU BEAU. La mine e DOAR AZI MAI BEAU. Nu beau de fericire, crede-ma. Nu ies in baruri, nu imi place sa merg la petreceri iar daca merg, culmea, nu beau. E doar seara cand termin jobul si ma gandesc la toate problemele, la unde am ajuns si ce sa vezi?!? Bere ma amorteste si ma calmeaza. Asa reusesc sa adorm si sa nu ma mai gandesc la toate problemele. Am o forma de depresie si anxietate si am decis sa fac psihoterapie. Fara psihoterapie motivele pentru care beau nu dispar sau nu se atenueaza macar. Berea e efectul dar nu e cauza. Cel putin asa cred, nu beau ca sa dansez pe mese sau ca sa ma distrez cu baietii. Beau ca sa uit, beau ca sa pot sa suport cum spunea un scriitor alcoolic celebru. Dorinta de a nu mai bea e foarte mare, crede-ma dar nu stiu cum sa fac..... Ma apasa toate greselile trecutului cele mai multe pe fond de alcool iar viitorul ma sperie.

Trebuie totusi sa gasesc o modalitate de a renunta complet la alcool...... In felul asta nu are rost sa mai traiesc, imi imaginez unde voi ajunge.....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

Eu cred ca la tine e cel mult un consum abuziv...dupa cum povestesti
E bine oricum ca iti doresti sa numai bei, dacă renunti acum e mai ușor, mai târziu o sa fie mai greu.
Berea e cea mai nenorocita bautura alcoolica, posibila.(și inselatoare)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Eu cred ca la tine e cel mult un consum abuziv...dupa cum povestesti
E bine oricum ca iti doresti sa numai bei, dacă renunti acum e mai ușor, mai târziu o sa fie mai greu.
Berea e cea mai nenorocita bautura alcoolica, posibila.(și inselatoare)
https://lakesidemilam.com/alcoholic-self-test/
Salutare tuturor!.
Vbc este bine sa nu ne exprimam recunoscând cu adevărat "problema cu alcoolul" a celuilalt.
Dependența de alcool se caracterizează printr-un consum compulsiv.
Când folosești alcoolul ca somnifer, anxiolitic și anestezic al sufletului atunci problema se numește dependența.
In print screen se află ce înseamnă o băutură "normală" iar link-ul către un test.


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

Era doar o remarca...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de joystick »

La mine e acum o constrângere sociala... Sunt de regula un outsider ca nu beau. Stiu ca e treaba fiecăruia ce face dar... Ca idee.
Scrie răspuns