021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolic de bere

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
mijooo
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2020, 17:50

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de mijooo »

Buna dragii mei,

Am fost plecat o saptamana intr-o delegatie si nu am reusit sa scriu. De fapt nici nu prea voiam sa scriu fara sa am niste vesti.

Ei bine, de 7 zile nu am mai pus gura pe bere. M-am ambitionat si pentru mine reprezinta foarte mult aceste 7 zile desi unii dintre voi aveti ani de zile. Dar si voi ai avut primele 7 zile, nu-i asa? :-)

Cum au fost cele 7 zile? Nu as spune ca am avut o dorinta puternica de a bea. Am avut insomnii dar nu stiu daca sunt de la oprirea consumului sau de la problemele pe care le am si ma apasa.... Si o stare de oboseala (am inteles ca e normala la intreruperea consumului de alcool si ca poate sa dureze o luna sau chiar mai mult...). Am inlocuit berea cu Schweppes si cu sucuri de fructe. In plus, seara beau o combinatie de ceai de lavanda si musetel care ma relaxeaza.

In afara de insomnii si oboseala mai am un simptom de care imi e rusine sa vorbesc: am niste erectii nocturne cum nu am mai avut din adolescenta :-)))))) (sper sa nu fiu banat). Fiind singur sunt destul de greu de suportat dar rezist :-)))) Si poate insomniile de la asta mi se trag :-))))0

Chiar cu insomnii, oboseala si erectii :-) mental sunt deja mult mai bine. Am alta energie si o stare de spirit mult mai buna. Daca reusesc sa raman abstinent sunt convins ca va fi din ce in ce mai bine.

Joi am programat prima sedinta de psihoterapie. Consumul excesiv de alcool in cazul meu (si sunt convins ca in majoritatea cazurilor de aici de pe forum) nu vine de la dorinta de a petrece ci din motive ce tin de incapacitatea de a gestiona emotiile, anxietate si cel mai probabil depresie.

Am sa scriu despre (sper) progresele mele cat mai des. am citit foarte mult pe forumul acesta inainte de a avea curajul de a scrie si m-a ajutat foarte mult ce am citit.

O zi frumoasa va doresc,

Mihai
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de joystick »

Nu cred ca e anormal ce povestesti. Eu ajunsesem sa am doar cand beam.
Apoi procesul s-a inversat.
Nu, eu zic ca e mai usor sa nu bei de de la 6 luni in sus decat sa nu bei o saptamana dupa ce ai decis sa nu bei. Are sens ce am scris? In seara asta nu prea ma inteleg cu logica. Ne-am certat :).

Daca uneori avem chef sa beau bere (dupa ce m-am lasat), avand in vedere ca mi-a fost cam rau dupa ce am baut ultimele beri fara alcool (de curand), nu ma mai atrage nici berea fara alcool, care ptr mine a fost cel ami mare ajutor ptr a ma lasa. CEid e pe forum ziceau ca din cauza ei voi bea iar cu alcool. S-au inselat aici toti. Am baut muta bere fara alcool la inceput (3-4). Apoi am rarit din ce in ce mai mult.
Am baut la Oktoberfest 1.5 litri si m-am balonat rau...am suferit pe bune. Apoi am ami baut in alta zi una...si iar m-am umflat. deci nu ma ami atrage. Daca se va intampla sa mai beau...nu stiu, dar acum nu-mi trebuie.
O perioada am baut vin ca sa mai slabesc...acum, daca ma gandesc al un pahar de vin mi se face gura punga.

De ce scriu toate astea? Ca sa iti confirm ca da, ai dreptate, bem ptr a ne controla emotiile. Am ami multe de povestit dar nu mai pot acum :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de tudor »

Poate că va interesează
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4413382802
#inpresa Incepe azi o campanie la Stirile Kanal D despre dependenta, cu informatii detaliate, explicate, ca mici pastile necesare intelegerii acestei tulburari mintale. Astazi, psihoterapeutul Viorel Roman de la Clinica Aliat București, de asemenea Dir. Ex. la Asociatia Aliat pentru Sanatate Mintala, explica cauzele documentate pana in prezent in privinta adictiilor. Cum ajunge o persoana sa fie dependenta de alcool, droguri sau alte substante? Fiecare dependenta, fiecare caz in parte are in spate un parcurs particular si de durata, insa exista 3 mari factori-cheie, coagulati in zona bio-psiho-sociala. Detaliile si explicatiile in articolul din comentarii .
#dependenta #droguri #adictii #viorelroman #trataredependente #clinicaaliatbucuresti #independentiimpreuna #aliat
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de joystick »

Multumim.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de dani »

Multumim, Tudor!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

joystick scrie:Nu cred ca e anormal ce povestesti. Eu ajunsesem sa am doar cand beam.
Apoi procesul s-a inversat.
Nu, eu zic ca e mai usor sa nu bei de de la 6 luni in sus decat sa nu bei o saptamana dupa ce ai decis sa nu bei. Are sens ce am scris? In seara asta nu prea ma inteleg cu logica. Ne-am certat :).

Daca uneori avem chef sa beau bere (dupa ce m-am lasat), avand in vedere ca mi-a fost cam rau dupa ce am baut ultimele beri fara alcool (de curand), nu ma mai atrage nici berea fara alcool, care ptr mine a fost cel ami mare ajutor ptr a ma lasa. CEid e pe forum ziceau ca din cauza ei voi bea iar cu alcool. S-au inselat aici toti. Am baut muta bere fara alcool la inceput (3-4). Apoi am rarit din ce in ce mai mult.
Am baut la Oktoberfest 1.5 litri si m-am balonat rau...am suferit pe bune. Apoi am ami baut in alta zi una...si iar m-am umflat. deci nu ma ami atrage. Daca se va intampla sa mai beau...nu stiu, dar acum nu-mi trebuie.
O perioada am baut vin ca sa mai slabesc...acum, daca ma gandesc al un pahar de vin mi se face gura punga.

De ce scriu toate astea? Ca sa iti confirm ca da, ai dreptate, bem ptr a ne controla emotiile. Am ami multe de povestit dar nu mai pot acum :)
Nu s a înșelat nimeni legat de berea fara alcool, vorbesc. E calea sigura spre bere cu alcool!
La tine a funcționat pt ca nu ești alcoolic, de regula berea fara alcool pt un abstinent care este alcoolic este calea sigura spre bere normala (iti spune unu patit)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de joystick »

Nu știu cât de alcoolic sunt. Probleme am, probabil ca întru în categoria "băutor excesiv" insa la cum urcase curbă consumului în ultimii 2 ani... Nu stiu ce se întâmplă.

Mai poate sa fie o chestie... Sa fiu doar o excepție, o persoana pe care l-a ajutat.

Oricum, rămân uimit cât de idioți suntem în consecventa de a ne face rău.
Sa nu aduc de cola ca ala... Are efecte pe termen lung insa în fiecare dimineata mănânc cereale cu lapte (fără lactoza). Toată ziua sunt balonat și ma doare stomacul... Și totuși... Nu ma abtin. Oare asta ce spune despre mine?
Nu vreau un răspuns... :(
Eulcon
Boboc
Boboc
Mesaje: 17
Membru din: 26 Sep 2014, 09:49

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Eulcon »

Eu beau ~6-7 beri pe seara, de ani de zile. In weekend, vineri seara sau sambata mai mult, de obicei. Apoi duminica mai putin, (poate o bere sau 2 inainte de pranz, apoi ceva "tarie" la masa, si seara poate inca o bere sau 2). Mai nou, sunt si duminici in care nu beau deloc, e adevarat ca mai rar. Dar nu a fost mereu asa. Mi-a atras atentia asta: "dupa weekend e cel mai greu", si mi-am adus aminte de niste dimineti de ale mele de luni, pe care sper sa nu le mai traiesc vreodata... Aveam o saptamana in fata si trebuia sa fiu "fresh" si sa plec de acasa in 20 de minute si eram varza, pentru ca adormisem cu o seara inainte la 1 noaptea cu paharul in mana, rupt dupa 3 zile de bautura de dimneata pana seara.

Asta e... Cand ai probleme, si chiar daca nu esti alcoolic - poate ajungi. Dar daca esti deja alcoolic, unde ajungi?

Nu stiu, eu am lucrat sa imi rezolv problemele, si incerc sa ma feresc de "cutremure" si sa duc o viata echilibrata si simpla. De alcoolism nu scapi, orice ai face. Singura varianta e abstinenta totala.
mijooo scrie:Buna dragii mei,

E luni si sunt mahmur..... De fapt in fiecare zi sunt asa dar dupa weekend e cel mai greu. Sunt disperat si speriat, lucrurile au luat-o razna cu totul....

Sunt Mihai si sunt alcoolic de bere. Nu beau altceva, aici ma aseman cu Joystick, doar ca eu beau mult mai mult decat bea el. 6 beri in fiecare seara iar in weekend nici nu le mai tin numarul.... Simt ca sunt la pamant,
deprimat si speriat de ce mi se va intampla. Alcoolul ma controleaza si nu am nici o putere.

Daca nu reusesc sa scap urgent de nenorocirea asta as prefera sa mor subit decat internat in spital.

Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le rezolv: anxietate, depresie, singuratate etc. dar alcoolul e cea mai grava problema in momentul de fata. Imi doresc enorm sa scap de nenorocirea asta dar mi-e groaza de primele zile si de perioada pana cand am sa imi revin. Mi-e groaza de 'cravings', de insomnii si alte efecte secundare atunci cand te lasi de bautura.

La voi cum a fost? Ati intrerupt brusc sau treptat. Cat timp a durat pana cand sa va simtiti normal 'cat de cat'? Trebuie sa ma opresc urgent din a consuma alcool pentru ca imi dau seama ca ma duce in groapa, intr-o forma sau alta.....

Orice sugestii m-ar ajuta foarte mult....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

Din păcate tu ești în filmul nostru.... depinde de.tine ce vrei sa faci, sa mai bei sau nu!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Alcoolic de bere

Mesaj de Vbc »

Când numai poti controla alcoolul bei dimineața... :(( atunci e clara treaba!
Eu beam sa încep ziua, plecam cu masina ,acum la.fel....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns